طرز تهیه آش ترخینه خوشمزه

طرز تهیه آش ترخینه خوشمزه,طرز تهیه آش ترخینه:مواد لازم برای چهار تا شش نفر - پیاز = سه عدد- ترخینه = 100 گرم- آب = لیوان- سبزی آش و اسفناج = یک کیلو- خود و لوبیا = 1 لی

طرز تهیه آش ترخینه خوشمزه

آش ,آش ترخینه

امروز در سایت برترین های جهان طرز تهیه آش ترخیه را برای شما بینندگان محترم آماده کرده ایم تا پایان با ما همراه باشد.

طرز تهیه آش ترخینه:

مواد لازم برای چهار تا شش نفر

1- پیاز = سه عدد

2- ترخینه = 100 گرم

3- آب =   لیوان

4- سبزی آش و اسفناج = یک کیلو

5- خود و لوبیا = 1 لیوان

6- نعناع داغ و روغن

7- نمک و زردچوبه = به مقدار تمایل

طرز تهیه آش ترخینه همراه با عدس:

در ابتدا ترخینه باید پخته و خشک شده باشد ، پیازها را خرده کرده و با روغن سرخ کنید سبزی های آشی (شوید ، تره ، اسفناج ، گشنیز ، جعفری ) را خرد کنید .
 عدس را با آب بپزید . نعناع را با روغن کمی تفت می دهیم . ترخینه را همراه با آب و پیاز در قابلمه ریخته  تا کاملا خیس خورده و از هم باز شود ، در زمان پختن کمی نمک ، زردچوبه و فلفل به میزان لازم به آن اضافه کنید و بگذارید به مدت دو دقیقه بپزد ، کمی که آب آن تبخیر شد؛ عدس و سبزی خرد شده را همراه با نصف پیاز سرخ شده و نعناع تفت داده شده در مواد به مواد بالا اضافه می کنید و کمی هم بزنید و با حرارت کم قرار دهید تا خوب جا بیفتد سپس با بقیه نعناع و پیاز سرخ شده و کمی کشک روی آش ترخینه را به زیبایی تزیین کنید.

طرز تهیه آ‌ش ترخینه (با نخود و لوبیا):

 ابتدا نخود و لوبیا را جداگانه‌ بپزید، سپس‌ ترخینه‌ و نخود و لوبیا را همراه‌ با چهار لیوان‌ آب‌، داخل ‌قابلمه‌ بریزید، سبزی‌ آش‌ را به محتویات ظرف اضافه کنید. در مرحله‌ بعد پیاز داغ‌ را تهیه‌ کنید و مقداری‌ از آن‌ را در آش‌ ریخته‌ و شلعه‌ اجاق‌ را کم‌ کنید، تا آب‌ آن‌ کمی‌ تبخیر شده و آش‌ خوب جا بیفتد. سپس مقداری‌ از پیاز داغ‌ را برای‌ تزیین روی‌ آش‌ جدا بگذارید. پس‌ از آماده‌ شدن‌ آش ترخینه ، آن‌ را در ظرف‌ ریخته‌ و با پیاز داغ‌ و نعناع‌ داغ تزیین‌ کنید و کمی کشک روی آن بریزید .

 طرز تهیه ترخینه در منزل:

450 گرم بلغور را به مدت بیست و یک ساعت خیس کنید و در آبکش بریزید. در ظرف مناسب بلغور را همراه با 10پیمانه دوغ ترش روی حرارت کم قرار دهید. قرار دهید تا به جوش آید و پخته شود. زرد چوبه یک قاشق سوپ خوری ، گل زرد یک قاشق سوپ خوری ، نعنا دو قاشقو نمک و فلفل به مقدار لازم به آن اضافه کنیدو بگذارید تا به صورت خمیر در بیاید.

سینی را با قلم مو روغن بزنید و بعد از این که آش ترخیه خنک شد آن را برداشته و با دست فرم دهید و در سینی بچینیدتا کاملا خشک گردد.

 

نکته: بهتر است حبوبات را یک روز قبل شسته و خیس کنید تانفخ آن از بین برود.

امیدواریم از این دستور غذایی به خوبی بهره برده باشید. برای همراهی هر چه بهتر ما می توانید نظرات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

تهیه در گروه آشپزی برترین های جهان

نوش جان

مطالب مرتبط با طرز تهیه آش ترخینه خوشمزه