طرز تهیه ته چین مرغ خوشمزه

طرز تهیه ته چین مرغ خوشمزه,مواد لازم برای تهیه ته چین مرغ: برنج = یک کیلو گرم- زرده تخم ‌مرغ = چهار عدد- مرغ متوسط = یک عدد - ماست = 750 گرم (معادل یک لیوان)

طرز تهیه ته چین مرغ خوشمزه

ته چین مرغ

طرز تهیه ته چین مرغ خوشمزه

مواد لازم برای تهیه ته چین مرغ

برای چهار نفر

1- برنج = یک کیلو گرم

2- زرده تخم ‌مرغ = چهار عدد

3- مرغ متوسط = یک عدد

4- ماست = 750 گرم (معادل یک لیوان)

5- روغن = 350 گرم

6- زعفران ساییده = دو قاشق چایخوری

7- نمک و ادویه = به مقدار مورد نیاز

طرز تهیه ته چین مرغ

در ابتدا گوشت مرغ را همراه با مقدار کمی آب و نمک و ادویجات پخته و زمانی که مرغ کاملا پخته شد و به اندازه یک استکان آب مرغ باقی ماند، آب مرغ را جدا کنید و بعد از بیرون آوردن استخوان های آن، مرغ را به قطعات کوچک تقسیم کنید. بعد از خرد کردن مرغ، زعفران را در مقدار کمی آب گرم حل کنید و محلول آب و زعفران را همراه دو زرده تخم مرغ، ماست و به مقدار مورد نیاز نمک و فلفل مخلوط کنید و مرغ پخته شده را حداقل به مدت زمان 3 تا 4 ساعت در مخلوط بدست آمده ماست و زعفران و..  داخل یخچال قرار دهید.

برنج را قبل قرار دهید خیس بخورد و بجوشانید و آبکش نمایید. دو عدد زرده تخم مرغ را همراه با 150 گرم روغن (مایع) و نصف مخلوط ماستو زعفران و... را که مرغ را در آن قرار داده بودید همراه با دو تا سه کفگیر برنج مخلوط کنید و در ته قابلمه ریخته و با ته قاشق آن را منظم صاف کنید. حال مقداری مرغ را به صورت یک لایه نازک روی ته دیگ به صورت منظم بچینید و روی آن را با برنج بپوشانید.به همین ترتیب به صورت لایه لایه ادامه دهید تا مواد اولیه شما به اتمام برسد.

حالا آب مرغ را که از قبل کنار گذاشته اید همراه با یک قاشق چای خوری زعفران مخلوط کنید و روی برنج بریزید.

نکته: سطح روی برنج را با کفگیر کمی فشار دهید تا برنج کمی فشرده شود.

اضافی مخلوط ماست را روی برنج ها ریخته و 3 تا 4 قاشق غذا خوری روغن به آن اضافه کنید و روی سطح برنج بریزید و آن را دم کنید. بعد از گذشت یک ساعت و نیم ته چین شما آماده می باشد. پس از دم کشیدن، سریعا قابلمه را در دیس وارونه کنید تا ته چین شما به صورت شکل قالبی خارج شود. در صورتی ته چین به صورت قالبی خارج نشد، شما می توانید ابتدا آن را با چاقو به چهار قسمت تقسیم کنید و سپس در دیس قرار دهید.

نکته: برخی در زمان پخت ته چین از زرشک نیز در پخت بهره می برند و هم چنین مقداری آبلیمو به مایه ی ماستی اضافه می کنند شما نیز می توانید برای خوشمزگی هر چه بهتر ته چین خود به آن آبلیمو و زرشک اضافه کنید.

نکته: شما می توانید برای زیبایی ته چین مرغ، روی آن را زرشک ، گوجه ، لیمو ، فلفل دلمه ای و انواع سبزیجات معطر تزیین کنید.

نوش جان

مطالب مرتبط با طرز تهیه ته چین مرغ خوشمزه