خواص درمانی ماش چیست ؟

خواص درمانی ماش چیست ؟, خواص دارویی ماش چیست ؟ - خواص مواد غذایی - خواص ماش - خواص جوانه ماش - خواص جوانه گندم ماش - خواص غذایی ماش - خواص داروئی ماش - ماش، یکی از مواد غذایی است که

خواص درمانی ماش چیست ؟

 فواید دارویی ماش

ماش

فواید دارویی ماش چیست ؟
 
طبق تحقیق برترین های جهان ماش، یکی از مواد غذایی است که در گروه حبوبات جای دارد. همان طور که از قبل می دانید، در برنامه غذایی روزانه، حبوبات جزو مهم ترین منابع تامین پروتئین گیاهی می باشند و ماش نیز از ارزش تغذیه ای بسیار بالایی برخوردار است و در اکثر جوامع دنیا منبع عمده تامین کننده پروتئین به ویژه برای گیاه خواران می باشد.
ماش ویژگی های زیادی را دارا می باشد و جزو  مواد غذایی‌ به شمار می رود که تقریبا از نظر مواد مغذی متعادلاست.

ولی وجود برخی از مواد مغذی در آن، ویژگی خاصی را به این ماده ‌غذایی داده است. از جمله می توان به این اشاره کرد که میزان اسیدفولیک آن بسیار بالاست می باشد بنابراین خوردن ماش برای جلوگیری از بیماری های قلبی‌ و عروقی بسیار مفید بوده و توصیه می شود.

پتاسیم ماش نیز بسیار فراوان است؛ پس مصرف ماش به افرادی که مبتلا به فشار خون می یاشند، توصیه می شود. ماش از نظر  سلنیوم  و منگنز  که دارای خاصیت آنتی اكسیدانی می باشد ، غنی است و خوردن آن موجب پیشگیری از بیماری های مزمن می شود.
از طرف دیگر، ماش کاهش دهنده قند و چربی خون می یاشد و مطالعات انجام شده روی ماش از سوی انجمن دیابت آمریكا نشان داده که ماش برای درمان اسهال مفید می باشد؛

ضمن اینکه زود هضم نیز می باشد و از آنجا که ماده غذایی متعادلی می یاشد، مصرف آن به دیابتی ها نیز توصیه می شود. البته بپیشنهاد می شود این ماده غذایی به صورت جوانه مصرف ‌شود .

به خاظر بسپارید كه استفاده از ماش به این صورت خواص ماش را چندین برابر می كند زیرا فرآیند جوانه زدن باعث می گردد همه مواد مغذی به خصوص آهن در دسترس ، افزایش یابد پس برای مبتلایان برای کم خونی بسیار مفید است.

مصرف ماش هیچ گونه ممنوعیتی برای هیچ فردی ندارد اما افرادی که اسیداوریک یا نقرس دارند، باید مواد غذایی پروتئین داری را که پورین گیاهی دارند،‌محدود کنند. البته ترکیبات پورینی در ماش به طور تقریبی کم می باشد و لازم نیست این افراد نیز ماش را از برنامه غذایی خود به طور کامل حذف کنند؛ بلكه تنها محدودیت در مصرف آن كفایت می كند.

مطالب مرتبط با خواص درمانی ماش چیست ؟