بیوگرافی نیکی کریمی

بیوگرافی نیکی کریمی, نیکی کریمی برای اولین بار در سینما ، در سال ۱۳۶۸ در فیلم وسوسه به کارگردانی جمشید حیدری بازی کرد.بسیاری از افراد نخستین حضور جدی او در فیلم عروس به کارگردانی

بیوگرافی نیکی کریمی

بیوگرافی نیکی کریمی

زندگینامه نیکی کریمی

امروز در سایت برترین های جهان زندگی نامه نیکی کریمی که متولد ۱۹ آبان سال ۱۳۵۰ است و در تهران به دنیا آمد و بازیگر معروف ، کارگردان و مترجم است.

او از دوران بچگی بازی در گروه های کوچک تئاتری را شروع کرد. اولین نقش سینمایی او را در سال ۱۳۶۸ در فیلم وسوسه به کارگردانی جمشید حیدری بازی کرد.

بسیاری از افراد نخستین حضور جدی او در فیلم عروس به کارگردانی بهروز افخمی در سال ۱۳۶۹ می دانند. او و ابوالفضل پورعرب اولین ستارگان سینمای ایران پس از انقلاب بودند.

پس از آن، نیکی کریمی در دو فیلم مهم از داریوش مهرجویی به نامم های سارا و پری ایفای نقش کرد. بازی در فیلم سارا برای او جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره‌های سن سباستین و نانت را به همراه داشت.

پس از ایفای نقش در فیلم های دیگر از جمله کارگردانانی هم چون ابراهیم حاتمی‌کیا، بهروز افخمی و داریوش فرهنگ در سال ۱۳۷۷ در فیلم دو زن به کارگردانی تهمینه میلانی ابفای نقش کرد.

نیکی کریمی برای پنجمین بار برای فیلم دو زن نامزد دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر شد و جایزه بهترین بازیگر زن را به خاطر بازی در این فیلم از جشنواره تائورمینا ایتالیا دریافت کرد.

نیکی کریمی در سال ۱۳۸۰ فیلم کوتاه مستندی با مضمون نازایی با عنوان ( داشتن یا نداشتن ) ساخت که برنده جایزه باران شد و در سال ۱۳۸۳ اولین فیلم بلندش به نام ( یک شب ) را کارگردانی کرد.

در سال ۱۳۸۱ در دو فیلم دیوانه ای از قفس پرید به کارگردانی احمدرضا معتمدی و واکنش پنجم به کارگردانی تهمینه میلانی بازی ایفای نقش کرد که به خاطر بازی خوب در این دو فیلم جایزه سیمرغ بلورین جشنواره فجر را دریافت کرد.

عکس نیکی کریمی

آثار هنری نیکی کریمی:

وسوسه - عروس - ردپای گرگ - سارا - پری - بوی پیراهن یوسف - سایه‌ به‌ سایه - برج مینو - روانی - تختی - دو زن - بازیگر - سیب - دختران انتظار - نسل سوخته - هزاران  زن مثل من - نیمه پنهان - دیوانه از  قفس پرید - واکنش پنجم - باج خور - پرونده هاوانا - گریز - چه کسی امیر را کشت ؟ - شام عروسی - نوک برج - ستاره‌ها - زن‌ها فرشته‌ اند - چند روز بعد - سه زن - جعبه موسیقی - زن دوم - دو خواهر - تله تئاتر خرده جنایت‌های زن و شوهر

آثار فرهنگی نیکی کریمی:
1- آوازهایی که مادرم به من آموخت (زندگی‌نامه مارلون براندو)، ترجمه
Intimacy -2  اثر حنیف قریشی، ترجمه
3- نور ماه بر درختان کاج، هایکوی ژاپنی
4- اشعار زنان شاعر چینی
5- دکلمه اشعار فروغ فرخزاد

 

نیکی کریمی

افتخارات هنری نیکی کریمی:
1- نامزد تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول زن (واکنش پنجم) هفتمین دوره جشن خانه‌سینما، ۱۳۸۲
2- برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن (دیوانه‌ای از قفس پرید)، ۱۳۸۱
3- نامزد تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول زن (نیمه پنهان) پنجمین دوره جشن خانه سینما، ۱۳۸۰
4- نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن (روانی)، ۱۳۷۶
5- نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن (پری)، ۱۳۷۳
6- نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن (سارا)، ۱۳۷۱
7- نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن (عروس)،1369

برای همراهی ما می توانید نظرات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

ارسال شده توسط کاربران برترین های جهان

مطالب مرتبط با بیوگرافی نیکی کریمی