12 خاصیت هندوانه

12 خاصیت هندوانه,هندوانه - خواص دارویی هندوانه - آب هندوانه - فواید پوست هندوانه - فواید مغز تخمه هندوانه - پوست سفید داخل هندوانه برای زخم گلو و دهان بسیار موثر است - هندوانه ب

12 خاصیت هندوانه

هندوانه , خواص دارویی هندوانه

هندوانه

گیاه شناسی

زادگاه اصلی هندوانه، هندوستان است به همین خاطر، وجه تسمیه ی آن (هند وانه) به معنای میوه هند معروف شده است. هندوانه در بیشتر مناطق دنیا کاشته می شود و در اغلب نواحی کشورما به وفور در نژادهای مرغوب و متنوعی کشت و پرورش داده می شود. 

هندوانه گیاهی است یکساله و یک پایه ساقه آن خزنده و پیچک دارد و برگهای آن پهن با بریدگیهای عمیق می باشد . گلهای آن کوچک و زردرنگ است . میوه آن رگدار یا دراز . پوست آن سبز رنگ و داخل آن قرمز می باشد . تخمه هندوانه بر حسب انواع مختلف آن ممکن است سیاه ، قرمز ، سفید و یا زرد باشد .

هندوانه از میوه های مخصوص فصل تابستان است که در سایر فصول هم وجود دارد. انواع آن عبارتند از قرقی، محبوبی، جهرمی، ترکمن، شریف آباد، یوسف سفید همدان و غیره.

هندوانه مثل سایر گیاهان خانواده کدوییان، نسبت به یخبندان حساس است و برای رشد و نمو احتیاج به روزهای گرم آفتابی دارد. مناسب ترین خاک برای هندوانه، خاک های سبک حاصلخیز است و برداشت محصول، زمانی صورت می گیرد که هندوانه رسیده باشد.

خواص دارویی هندوانه :

1) هندوانه مدر است و به پایین آوردن فشار خون کمک می کند.

2) هندوانه معده را تقویت می کند.

3) پوست سفید داخل هندوانه برای زخم گلو و دهان بسیار موثر است.

4) مغز تخمه هندوانه کرم های معده و روده را از بین می برد.

5) هندوانه برای ورم مثانه مفید است.

6) هندوانه بدن را تازه و شاداب می کند.

7) هندوانه برای اشخاص گرم مزاج بسیار خوب است.

8) آب هندوانه مخلوط با سکنجبین علاج کننده یرقان و دفع کننده سنگ کلیه است.

9) برای خنک کردن بدن در روزهای گرم تابستان هندوانه را با شکر بخورید.

10) برای برطرف کردن تب و اخلاط بدن هندوانه را با شیر خشت بخورید.

11) برای رفع خارش بدن هندوانه را با تمبر هندی بخورید.

12) هندوانه را باید همیشه بین دو غذا خورد یعنی تقریبا سه ساعت بعد از غذا و یکساعت قبل از غذا . زیرا اگر بلافاصله بعد از غذا خورده شود در هضم غذا اختلال ایجاد می کند همچنین نباید آنرا با میوه های دیگر مخلوط کرد زیرا تولید نفخ شکم می کند.

هندوانه از بدن در برابر ابتلا به بیماریهای قلبی، برخی انواع سرطانها مثل سرطان پروستات، ریه، سینه و مخاط رحم، محافظت به عمل می آورد و از بروز این بیماریهای خطرناک جلوگیری می کند

مطالب مرتبط با 12 خاصیت هندوانه