دهکده بیوگرافی - بیوگرافی خواننده ها

دهکده بیوگرافی - بیوگرافی خواننده ها,بیوگرافی خوانندگان ایرانی - بیوگرافی خوانندگان ایرانی-برترین خوانندگان ایرانی در سال های اخیر.

خلاصه زندگینامه مهستی

خلاصه زندگی نامه مهستی

نام اصلی : افتخار دده بالا (خدیجه)

نام مستعار : مهستی

زادروز : ۲۵ آبان ۱۳۲۵تهران، ایران

اهل کشور : ایرانی

درگذشت : ۴ تیر ۱۳۸۶سانتا روزا، آمریکا

سبک ها : سنتی ایرانی، پاپ ایرانی

کار : خواننده

مدت کار : از ۱۳۴۲ تا۱۳۸۶

زندگی نامه مهستی

افتخار دده بالا که با نام هنری مهستی یاد می شود در 25 آبان ماه سال 1325 در تهران چشم به جهان گشود و در 4 تیر ماه 1386 دیده از جهان فرو بدست او خواننده ایرانی و در سبک موسیقی سنتی و پاپ ایرانی کار می کرد. از وی با نام هایی چون بانوی آواز گل ها و دل ها یاد می کنند. او کمی قبل از انقلاب اسلامی ایران، از ایران خارج شد، مهستی ابتدا به بریتانیا و بعد از آن برای همیشه به آمریکا سفر کرد و تا زمان مرگ در آن کشور زندگی خود را سپری می کرد. بیشتر آثاری که وی بعد از انقلاب به اجرا در آورد در قالب ترانه های پاپ می باشند. مهستی خواهر هایده، خواننده ایرانی بود.

پرویز یاحقی استعداد خوانندگی را در نوجوانی در مهستی کشف کرد. خواهر مهستی، هایده نیز یکی از بزرگ ترین خوانندگان موسیقی پاپ ایران بود. پرویز یاحقی صدای مهستی را در یکی از مجلس ها به طور کاملا اتفاقی می شنود و بسیار به صدای وی علاقمند می شود و او را به خوانندگی و موسیقی تشویق و دعوت می کند. هایده از مهستی بزرگ تر بود اما مهستی زودتر از خواهرش  پا در عرصه موسیقی و خوانندگی گذاشت. او نام هنری خود را از مهستی گنجه ای که شاعر ایرانی می باشد، برگرفت.

شروع به کار مهستی در سن هفده سالگی در برنامه گل ها، شماره ۴۲۰ و با خواندن ترانه ای به نام( آن که دلم را برده خدایا) ساخته بیژن ترقی در سبک موسیقی کلاسیک ایرانی بود اما پس از گذشت زمان و سلیقه عمومی برای موسیقی پاپ به خصوص در دوران بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷ ایران آهنگ هایی نیز در سبک پاپ اجرا نمود.

در ابتدا خانواده وی نسبت به آواز خوانی او اظهار بی میلی می کردند چراکه در آن دوران خوانندگی برای یک زن مناسب تلقی نمی شد.

قبل از انقلاب همسر اول وی بعد از گذشت مدتی ، زندگی با مهستی، عاشق خواننده معروف آن زمان یعنی فیروزه شد و از مهستی جدا شد و با فیروزه ازدواج کرد. مهستی علاقه بسیاری به همسر خو داشت و با این اتفاق تلخ، بسیار غمگین شد ولی بعد از گذشت مدتی با همسر دومش ازدواج کرد. مهستی در طول زندگی خود دوبار ازدواج کرد و پایان هر دو ازدواج او طلاق بود. از ازدواج اول او با کورس ناظمیان که نتیجه این ازدواج دختری به نام سحر است. ازدواج دوم او با بهرام سنندجی صاحب کارخانه کفش بود. مهستی از دختر خود دو نوه به نام های ناتاشا و ناتالی دارد.

در سال  1385 شمسی، آکادمی جهانی هنر، ادبیات و رسانه از مهستی برای فعالیت بیش از 40 سال وی برای در زمینه موسیقی سنتی و پاپ ایرانی تقدیر به کرد. از او بیش از ۳۵ آلبوم برجای مانده است.

زندگی نامه مهستی

دوران قبل از خوانندگی مهستی

هایده و مهستی در کاخ سعد آباد بزرگ شدند، اگر بگویم ملکه مادر مالک الرقاب کاخ سعد آباد بود و حتی پسرش محمد رضا هم از او حساب می برد به هیچ رو غلو نکرده ایم. واقعیت این بود که پیش بینی برخورد او ناممکن بود. زهرا مشهدی از زمانی که رضاشاه یک قزاق ساده بود ندیمه تاج الملوک بود و هم سن و سال او بود. رابطه آن ها از دو خواهر بسیار صمیمانه تر بود. این دو دختر نوجوان یعنی سکینه و خدیجه شیرازی را احترام الملوک در سال 1340 به تهران آورد و در کاخ برای امور پذیرانی و نظافت و اتاق داری کاخ ملکه مادر تربیت کرد. شب ها در کاخ ملکه مادر بساط شب نشینی و ساز و ضرب برقرار بود.
غم و غصه برای این زن بی معنا بود و به پیری هم اعتقادی نداشت. هر شب یک عده نوازنده از رادیو ایران به کاخ او می آمدند. دراین اواخر عاشق حرکات ظریف و زنانه فریدون فرخزاد و رقص و آواز او شده بود. در همین برنامه های شبانه این دو دختر هم که صدای گرم و دلنشینی داشتند گاهی اوقات به تشویق احترام الملوک اشعاری را می خواندند و می رقصیدند. یکی از نوازندگان و آهنگ سازان به نام آن روز رادیو که صدای این دو خواهر را شنید از ملکه مادر تقاضا کرد اجازه دهد آن ها را برای تست صدا ببرد. ملکه قبول کرد و دخترانی که برای اتاق داری و خدمت در کاخ تربیت شده بودند خیلی زود به معروف ترین خوانندگان زن در ایران مبدل گردیدند و اسم هایده و مهستی را برای خود برگزیدند. خیلی به ملکه مادر علاقه داشتند و پس از آن که خوانندگانی معروف شدند مرتب به قصر میآمدند و ملکه را می بوسیدند.

دوران بیماری

مهستی بیماری خود را حدود چهار سال از مردم مخفی کرد اگر چه تحت شیمی درمانی کمی قرار گرفته بود. پزشکان به وی هشدار داده بودند که در صورت درمان با دوز بالاتر که مورد نیاز شرایط او می باشد، احتمال ایجاد مشکل در آینده در صدایش وجود دارد. با این وجود در نوروز ۱۳۸۶ که قرار بود کنسرتی در دبی اجرا کند به علت ظهور مجدد علایم بیماری، در بیمارستانی در آن شهر بستری شد و فوری به لس آنجلس بازگشت و در برنامه تلویزیونی در مصاحبه با نادره سالار پور، به همراه دختر برادر خود و پزشک خانوادگی شرکت کرد و به همگان اعلام کرد که به بیماری سرطان مبتلا می باشد و باید تحت پرتو درمانی قرار بگیرد. به همین علت پس از انجام مداوا به همراه دخترش به شمال کالیفرنیا سفر کرد.

مهستی پس از انتشار آلبوم موفق (از خدا خواسته) در حالی که مشغول تهیه آلبومی با همکاری شادمهر عقیلی بود، پس از چهار سال بیماری سرطان روده بزرگ در سنتا روزای کالیفرنیای شمالی در ساعت ۷:۵۲ صبح ۴ تیر ماه سال ۱۳۸۶ شمسی در سن ۶۰ سالگی دیده از این جهان بست.
پیکر او پس از انتقال از شمال کالیفرنیا، در ساعت ۱۲:۳۰ روز جمعه ۸ تیر ۱۳۸۶ خورشیدی در گورستان وست وود مورچری در لس آنجلس با رعایت آداب اسلامی، در کنار مزار خواهرش هایده و مادرشان به خاک سپرده شد. هزاران نفر از جمله هنرمندان برجسته ایرانی مقیم خارج از کشور و جمشید دلشاد نخستین شهردار ایرانی در ایالت کالیفرنیا در مراسم خاکسپاری وی شرکت کردند.

مطالب مرتبط:

خلاصه زندگی نامه هایده

خلاصه زندگی نامه حمیرا

منابع:

مهستی (ویکی پدیا )

http://mehdi-snm.blogfa.com

خلاصه زندگی نامه هایده

خلاصه زندگی نامه هایده

هایده

خلاصه زندگی نامه هایده:

معصومه دده بالا با نام هنری هایده متولد 21 فروردین ماه، سال 1321 در تهران متولد شد و در گذشت او 30 دی ماه، سال 1368 در سان فرانسیسکو بود او خواننده ی مشهور موسیقی سنتی و پاپ ایرانی بود. هایده دارای صدای کنترآلتو بود و بیشتر از دو دهه در در خواننگی فعالیت می کرد.

هایده در سال 1979 به بریتانیا و مدتی بعد به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرد. او تا پایان عمر در لوس آنجلس زندگی می کرد. او فردای کنسرتی در شمال کالیفرنیا بر اثر حمله قلبی درگذشت و چند روز بعد در قبرستان وست وود هالیوود به خاک سپرده شد.

آغاز کار و تمرین موسیقی:

قبل از این که هایده به خوانندگی بپردازد، خواهر جوانتر او که به نام هنری مهستی مشهور بود توانسته بود جایگاهی در میان خوانندگان آن زمان بدست آورد. هایده نزد استادان موسیقی ایرانی شاگردی کرد؛ او آموزش های خود را با علی تجویدی، مربی آواز، استاد ساز ویلن و آهنگساز شروع کرد، او فردی بود که با دلکش همکاری داشت. قابل ذکر است هایده قبل از این که تجویدی صدای او را در اجرایی عمومی بشنود، در موسیقی ماهر شده بود. تجویدی پس از شنیدن صدای هایده بدون درنگ ریجسترهای نادر در عمق صدای آلتوی هایده را متوجه شد. این ریجسترها رنج میانه بسیط صدای هایده را آشکار ساخت و تجویدی با کمک و آموزش موسیقی سنتی را به هایده آموخت . در همان ابتدا صدای بسیط (پردامنه) و خوش میزان هایده، همراه با نقدهای قوی و توجه مردمی قرار گرفت.

هایده، آن گونه که خود در مصاحبه های خود بیان کرده است، تحت تأثیر صدای دلکش، خواننده صاحب سبک و بلند آوازه آن دوران، به سمت موسیقی پیوست. او در سال 1347، فعالیت حرفه ای خود را با خواندن ترانه ( آزاده ) که اثر علی تجویدی که بر روی آخرین سروده رهی معیری ساخته شده بود آغاز کرد. اجرای ترانه ( آزاده ) با ارکستر بزرگ گل ها در رادیو تهران شروع به کار هایده بود. او پس از اجرای اثار دیگر از تجویدی و دیگر آهنگ سازان به نام، از جمله همایون خرم، در برنامه گل ها، به خواندن ترانه های پاپ علاقمند شد که بیشتر از ساخته های فریدون خشنود، جهان بخش پازوکی، محمد حیدری و انوشیروان روحانی بودند.

هایده در شهریورماه، سال 1357،چند ماه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به مقصد بریتانیا،ایران را ترک گفت. وی تا پایان عمر ترک ایران را تلخ ترین خاطره خود بیان می کرد.

او با آهنگساز سرشناس ایرانی صادق نوجوکی پس از مهاجرت به آمریکا همکاری کرد به طوری که باعث ایجاد  آلبوم های (بزن تار) و (شب عشق) گردید. آلبوم (شب عشق) به عنوان پر فروش ترین آلبوم دهه شصت شرکت ترانه معرفی شد و هم چنین از آلبوم (بزن تار) به عنوان آلبوم سال 1990 یاد شد.

خلاصه زندگی نامه هایده

مرگ:

هایده در 20 ژانویه سال 1990برابر با 30 دی ماه سال 1368 فردای اجرای کنسرت در باشگاه کازابلانکا در اطراف سان فرانسیسکو، بر اثر سکته قلبی در گذشت. وی مبتلا به فشار خون بالا و دیابت بود.
هایده در قبرستان وست وود هالیوود در لوس آنجلس با حضور هزاران نفر از ایرانیان مقیم آمریکا به خاک سپرده شد. هما سرشار (روزنامه نگار)، ویگن و حسن شهباز (مترجم و سردبیر فصل نامه رهاورد) از جمله افراد سخنران در مراسم بودند. در تهران نیز علی رغم محدودیت های بسیار، گروهی از مردم در مسجدالجواد یاد او را گرامی داشتند.

برخی آلبوم های هایده

1-روزای روشن

2-خراباتی

3-پادشه خوبان

4-خداحافظ

5-شب عشق

6-فریاد

7-گل واژه

8-آزاده

9-بزن تار

10رفتم

11-شانه هایت را برای گریه

12-آشنایی

13-بلبلی که خاموش شد

14-ناشنیده ها

15-اومدنت محاله

16-دشتستانی

17-بزم نوروز

پیوند به بیرون: هایده ویکی پدیا

مطالب مرتبط:

خلاصه زندگی نامه حمیرا

خلاصه زندگی نامه مهستی

صفحات دهکده بیوگرافی - بیوگرافی خواننده ها


تعداد صفحات : 13