برترین های جهان | پورتال جامع موضوعی - 5

برترین های جهان | پورتال جامع موضوعی - 5,برترین های جهان پورتال جامع شامل اس ام اس,مقاله,مطالب طنز,اختراعات,ورزش,جوک,طالع بینی,عکس,بیوگرافی,داستان,تعبیرخواب,تغذیه,فال,

خلاصه زندگی نامه هایده

خلاصه زندگی نامه هایده

هایده

خلاصه زندگی نامه هایده:

معصومه دده بالا با نام هنری هایده متولد 21 فروردین ماه، سال 1321 در تهران متولد شد و در گذشت او 30 دی ماه، سال 1368 در سان فرانسیسکو بود او خواننده ی مشهور موسیقی سنتی و پاپ ایرانی بود. هایده دارای صدای کنترآلتو بود و بیشتر از دو دهه در در خواننگی فعالیت می کرد.

هایده در سال 1979 به بریتانیا و مدتی بعد به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرد. او تا پایان عمر در لوس آنجلس زندگی می کرد. او فردای کنسرتی در شمال کالیفرنیا بر اثر حمله قلبی درگذشت و چند روز بعد در قبرستان وست وود هالیوود به خاک سپرده شد.

آغاز کار و تمرین موسیقی:

قبل از این که هایده به خوانندگی بپردازد، خواهر جوانتر او که به نام هنری مهستی مشهور بود توانسته بود جایگاهی در میان خوانندگان آن زمان بدست آورد. هایده نزد استادان موسیقی ایرانی شاگردی کرد؛ او آموزش های خود را با علی تجویدی، مربی آواز، استاد ساز ویلن و آهنگساز شروع کرد، او فردی بود که با دلکش همکاری داشت. قابل ذکر است هایده قبل از این که تجویدی صدای او را در اجرایی عمومی بشنود، در موسیقی ماهر شده بود. تجویدی پس از شنیدن صدای هایده بدون درنگ ریجسترهای نادر در عمق صدای آلتوی هایده را متوجه شد. این ریجسترها رنج میانه بسیط صدای هایده را آشکار ساخت و تجویدی با کمک و آموزش موسیقی سنتی را به هایده آموخت . در همان ابتدا صدای بسیط (پردامنه) و خوش میزان هایده، همراه با نقدهای قوی و توجه مردمی قرار گرفت.

هایده، آن گونه که خود در مصاحبه های خود بیان کرده است، تحت تأثیر صدای دلکش، خواننده صاحب سبک و بلند آوازه آن دوران، به سمت موسیقی پیوست. او در سال 1347، فعالیت حرفه ای خود را با خواندن ترانه ( آزاده ) که اثر علی تجویدی که بر روی آخرین سروده رهی معیری ساخته شده بود آغاز کرد. اجرای ترانه ( آزاده ) با ارکستر بزرگ گل ها در رادیو تهران شروع به کار هایده بود. او پس از اجرای اثار دیگر از تجویدی و دیگر آهنگ سازان به نام، از جمله همایون خرم، در برنامه گل ها، به خواندن ترانه های پاپ علاقمند شد که بیشتر از ساخته های فریدون خشنود، جهان بخش پازوکی، محمد حیدری و انوشیروان روحانی بودند.

هایده در شهریورماه، سال 1357،چند ماه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به مقصد بریتانیا،ایران را ترک گفت. وی تا پایان عمر ترک ایران را تلخ ترین خاطره خود بیان می کرد.

او با آهنگساز سرشناس ایرانی صادق نوجوکی پس از مهاجرت به آمریکا همکاری کرد به طوری که باعث ایجاد  آلبوم های (بزن تار) و (شب عشق) گردید. آلبوم (شب عشق) به عنوان پر فروش ترین آلبوم دهه شصت شرکت ترانه معرفی شد و هم چنین از آلبوم (بزن تار) به عنوان آلبوم سال 1990 یاد شد.

خلاصه زندگی نامه هایده

مرگ:

هایده در 20 ژانویه سال 1990برابر با 30 دی ماه سال 1368 فردای اجرای کنسرت در باشگاه کازابلانکا در اطراف سان فرانسیسکو، بر اثر سکته قلبی در گذشت. وی مبتلا به فشار خون بالا و دیابت بود.
هایده در قبرستان وست وود هالیوود در لوس آنجلس با حضور هزاران نفر از ایرانیان مقیم آمریکا به خاک سپرده شد. هما سرشار (روزنامه نگار)، ویگن و حسن شهباز (مترجم و سردبیر فصل نامه رهاورد) از جمله افراد سخنران در مراسم بودند. در تهران نیز علی رغم محدودیت های بسیار، گروهی از مردم در مسجدالجواد یاد او را گرامی داشتند.

برخی آلبوم های هایده

1-روزای روشن

2-خراباتی

3-پادشه خوبان

4-خداحافظ

5-شب عشق

6-فریاد

7-گل واژه

8-آزاده

9-بزن تار

10رفتم

11-شانه هایت را برای گریه

12-آشنایی

13-بلبلی که خاموش شد

14-ناشنیده ها

15-اومدنت محاله

16-دشتستانی

17-بزم نوروز

پیوند به بیرون: هایده ویکی پدیا

مطالب مرتبط:

خلاصه زندگی نامه حمیرا

خلاصه زندگی نامه مهستی

صفحات برترین های جهان | پورتال جامع موضوعی - 5


تعداد صفحات : 357